Hibrit Bulut Platformu Google Anthos Nedir?

Google Anthos, mevcut uygulamalarınızı modernleştirip yenilerini oluşturarak her yerde güvenle çalıştırmanızı sağlayan, açık bir karma ve çoklu bulut uygulama platformudur. Google’ın öncülük ettiği açık kaynak teknolojileri (Kubernetes, Istio ve Knative gibi) üzerinde oluşturulan Anthos, şirket içi ortamlar ve bulut ortamları arasında tutarlılık sağlar ve uygulama geliştirme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Karşılaşılan zorluklar neler?


• Birden çok şirket içi ve bulut ortamını entegre etme ve senkronize etme.
• Uygulanabilir bir zaman çizelgesi ve bütçeyle eski uygulamaları buluta taşıma.
• Tüm altyapının tutarlı görünürlüğünü ve yönetimini (örneğin güvenlik politikası) elde etmek.
• Modernizasyon işlemi sırasında sistemlerin aktif çalışmasını sürdürebilme.

Anthos’ta bu zorluklara gerçek bir çözüm var mı?
Google Kubernetes Engine (GKE) merkezli ve açık kaynaklı teknolojilerle oluşturulmuş bir hizmet olan Anthos, yerel veri merkezinde fiziksel donanım olarak çalışabilir. İster fiziksel ister bulutta konumlandırılsın, iş yüklerinin uygun şekilde kapsanmasına ve hareket etmesine olanak tanır. GKE On-Prem ile Anthos, ortamlar arasında daha iyi tutarlılık için mevcut VMware kurulumlarıyla da uyumludur.

Avantajlar?

Yerinde modernleştirme

Google’ın yönettiği Kubernetes hizmetleri sayesinde uygulamalarınızı şirket içinde veya bulutta modernize edebilirsiniz. İşletmenizin çevikliğini artırın ve kaynak kullanımınızı en üst düzeye çıkararak ürünlerinizi piyasaya daha hızlı sunun.

Politika ve güvenliği geniş ölçekte otomatikleştirin

Altyapınızın hizmet odaklı görünümüyle uygulamalarınızın yönetimine daha az vakit harcamanın yanı sıra daha fazla farkındalık, tutarlılık ve denetim elde edersiniz. Yapılandırmanızı daha üst seviye bir yığında merkezi olarak tanımlayıp yönetebilir, kalan tüm işlemleri ise sisteme bırakabilirsiniz.

Tutarlı bir kullanıcı arayüzüyle yatırımlarınızı geleceğe hazırlayın

Ortamlarınız arasında tutarlı bir görünüm ve denetim sağlayarak ihtiyaç duyduğunuz yerde (şirket içinde veya bulutta) çalışacak şekilde tasarlanan platform üzerinde derleyin.

Temel bileşenler

Anthos GKE

Kubernetes kümelerinizi güvenilir ve verimli şekilde çalıştırın. Anthos GKE; hızlı, yönetilen ve basit yüklemelerin yanı sıra Google tarafından doğrulanan yükseltmelerle container yönetimini kolaylaştırır. Google Cloud Console ise tek bir ekrandan şirket içi ve bulut ortamlarındaki kümelerinizi yönetme ayrıcalığı sunar.

Anthos Config Management

Kubernetes dağıtımlarınız için politika ve güvenliği geniş ölçekte otomatikleştirin. Anthos Config Management, hızlı ve güvenli uygulama geliştirmeyi mümkün kılar, böylece hem şirket içi hem bulut ortamlarındaki Kubernetes kümelerinize uygulanan tüm yönetim politikaları için ortak bir yapılandırma oluşturabilirsiniz. İstediğiniz durumun daima yansıtılması için değişiklikleri değerlendirin ve tüm Kubernetes kümelerine dağıtın.

Anthos Service Mesh

Google Cloud’un tümüyle yönetilen hizmet ağı Anthos Service Mesh, karmaşık mikro hizmet mimarilerini yönetmenizi mümkün kılar. Böylece mikro hizmetlerin tüm avantajlarından kolayca yararlanabilirsiniz. Trafik yönetimi ve hizmet ağı telemetri sisteminden hizmetler arasındaki iletişimi güvenli hale getirmeye kadar işletim hizmetlerini her yönden basitleştirin ve bu sayede operasyon ve geliştirme ekiplerinizin üstündeki yükü azaltın.

Yorum yapın